20 czerwca 2016

Marek i jego dzieło

Z sieci 
Marek Ewangelista urodził się w Jerozolimie. Nie wiadomo jednak kiedy. Zmarł prawdopodobnie około 68 roku a Aleksandrii. Ukazywany z księgą, lwem ze skrzydłami, drzewem figowym, zwojem. Jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy i Wenecji!
Według tradycji Kościoła Marek Ewangelista uważany jest za autora Ewangelii Marka. To najstarsza i najkrótsza spośród czterech uznanych Ewangelii.
Marek miał być kuzynem świętego Barnaby i towarzyszem świętego Pawła, a następnie świętego Piotra.
Marek miał był apostołem w gronie siedemdziesięciu dwóch powołanych.
Papiasz twierdził, iż Marek wiernie spisał nauki Piotra.
Tradycja podaje, iż Marek zginął śmiercią męczeńska około 68 roku.
Marek Ewangelista uznawany jest przez Kościół koptyjski za pierwszego patriarchę Aleksandrii i świętego. Uznawany jest za świętego również przez wyznawców Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.
W księgach Nowego Testamentu nazywano go Markiem, Janem, a także Janem Markiem. Tradycyjne wszystkie te imiona utożsamiane są ze świętym Markiem, który towarzyszył w misyjnych podróżach świętych Pawła i Piotra oraz należał do grona 72 wybranych. (ewangelia)
Potwierdzony jest pobyt Marka w Rzymie w czasie, gdy przebywali tam święty Piotr i święty Paweł. Najprawdopodobniej właśnie w Rzymie, między 60 i 70 rokiem napisał swoją Ewangelię.
Nie wyklucza się, że był synem Marii, która była przyjaciółką świętego Piotra. To do niej Piotr udał się po wyjściu z więzienia.
Wczesna tradycja chrześcijańska utożsamiała Marka Ewangelistę z młodzieńcem, który był obecny prze aresztowaniu Chrystusa. Zdarzenie to zostało opisane przez Marka w jego Ewangelii (14,51-52).
Ikonografia przedstawia świętego Marka w stroju arcybiskupim, w paliuszu lub jako biskupa wschodniego rytu. Z reguły trzyma w ręku księgę i przedstawiany jest ze skrzydlatym lwem, drzewem figowym lub zwojem.
Wspomniałem już, że święty Marek patronuje pisarzom, notariuszom i murarzom oraz jest patronem Wenecji, gdzie jest szczególnie czczony.
Kościół katolicki, ewangelicki i anglikański wspomina świętego Marka w dniu 25 kwietnia, przy czym w Kk wspomnienie to ma rangę święta liturgicznego.
Kościoły wschodnie wspominają świętego Marka zgodnie ze wskazaniami kalendarza juliańskiego, a w przypadku Kościoła koptyjskiego według własnego trzynastomiesięcznego kalendarza.
Z sieci 
Ewangelia Marka jest drugą z kolei w Nowym Testamencie, ale jest najstarszą spośród uznanych za natchnione. Jej autorem według tradycji chrześcijańskiej jest Jan Marek, który spisał w Rzymie relację świętego Piotra. Zaliczana jest do Ewangelii synoptycznych, co oznacza, że jest podobna do Ewangelii Mateusza i Łukasza pod względem struktury, kompozycji, słownictwa, składni chronologii, kolejności wypowiedzi i wygłaszanych mów. W Ewangeliach synoptycznych podobny jest również schemat kompozycyjny.
Ostatni Ewangelista Jan, skoncentrował się na działalności Jezusa w Jerozolimie.
Na przykład synoptycy wzmiankują o dwóch Paschach w czasie działalności Jezusa, natomiast u Jana jest mowa o trzech (J 2,13; 6,4; 13,1).
Święty Marek spisywał swoja Ewangelię dla ludzi, którzy nie znali języka aramejskiego i żydowskich zwyczajów. Terminy aramejskie są tam objaśniane. Podobnie jest z żydowskimi zwyczajami.
Ewangelia Marka uchodzi za konkretną. Niewiele w niej mów Jezusa, a jeśli już się pojawiają, są krótkie. Autor koncentruje się na opisie cudów i czynów Jezusa. Konkretyzm Marka sprawił, że jego Ewangelia jest najkrótsza spośród wszystkich.
Dzieło Marka Ewangelisty było marginalizowane. Dopiero w końcu XVIII wieku. Wtedy to właśnie uznano ją za najstarszą spośród Ewangelii. Dopiero wówczas uznano ją za ważną w badaniach historycznych i teologicznych dotyczących Jezusa Chrystusa. Stała się również ważna w badaniach nad rozwojem doktryny wczesnochrześcijańskiej.
Dzisiaj uważa się, że to jedyna Ewangelia, która ukazuje Jezusa w działaniu i nikt nie wyobraża sobie kanonu ksiąg natchnionych bez tego dzieła.
 
Z sieci 
Pisząc powyższe słowa, pomyślałem sobie, że fajnie mieć takiego patrona imienia, jak Marek Ewangelista. Postać tajemnicza, ukryta za własnym dziełem; postać niedoceniana ze względu na swój konkretyzm, a następnie dzieło jej uznano za niezwykle wartościowe w dziejach zbawienia ludzkości.
Fajnie też wiedzieć, że twój imiennik jest patronem pisarzy, zwłaszcza gdy parasz się pisaniem.
Ktoś może stwierdzić, że to takie tam moje pisanie jako małego człowieka, który chce się koniecznie podbudować swoimi wielkimi imiennikami.
Całkiem możliwe! Ale każdy przyzna, że Marek Ewangelista to niezwykła postać! 
Z sieci 

O mało nie zapomniałem, że jeszcze jest modlitwa do świętego Marka Ewangelisty. nie mylić tylko człowieka z Markiem, który to pisze: 

Z sieci 
Boże, który łaską Swoją świętego Marka wzniosłeś do godności Ewangelisty,
udziel nam łaski, o którą Cię prosimy,
abyśmy za jego wskazówkami
w nauce Ewangelii świętej coraz więcej się utrwalali
i za jego wstawiennictwem – uwolnij nas
od wszelkich nieszczęść,
przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
Amen!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SATANISTA – ALKOHOLIK – czy ANIOŁ?

  Nie o Boyu Żeleńskim będzie to wpis, ale o Przybyszewskim Stanisławie, którego Boy znał osobiście. Muszę też od razu napisać, że o ile bar...